Krásnou přírodou skal, hradů a zřícenin

Szlak Orlich Gniazd

Brouzdáním po mapách (GoogleMaps) člověk narazí opravdu na poklady a většina cest takhle začíná...sednu k PC a cestuji po mapách, míříme za víkendovými zážitky, takže ideálně do okruhu 150 km a také ideálně do Polska :-)

Jednoho pátečního odpoledne (6. 5. 2016) jsme opět ve složení Andy a Renča zabalily sakypaky a vyrazily objevovat další oblasti Polska. Ubytování jsme měly zamluvené ve vesnici Žarki, ale samozřejmě jsme nechtěly jen tak rovnou přímou cestou do cíle, ale prohlídly jsme si ještě město Bytom (vlastně jsme v něm nic zajímavého neviděly :-)). Mnohem zajímavější bylo samotné hledání ubytování v intervalu mezi 21 - 24 hodinou, bloudění po prašných cestách kolem Žarki a oddanému následování GPS navigace...marně však...pomoc bližního Polského občana byla opravdu na místě, jinak tam bloudíme dodnes. Ale povedlo se a dokonce se ještě v baru hotelu občerstvovalo pár posledních hostí.

mapa - 1. den

Na sobotní výlet jsme se obzvláště těsily, plán byl krásných skoro 26 km malebnou krajinou...ovšem nějak byl tento víkend poznamenán mírným blouděním a hledáním nových cest, dle aktuálních podmínek. Kousek jsme se svezly autem k první dnešní zřícenině Zamek Mirów ve stejnojmenné obci. Zdálo se však, že je nepřístupný a prohlídka zblízka by byla přinejmenším nebezpečná. Procházíme kolem, fotografujeme a pokračujeme k zámku Bobolice. Moc pěkná část trasy s množstvím skalek a výhledů na oba zámky. V Bobolicích se už řadily u vchodu na zámek davy turistů, my jen koupily ve stánku turistickou mapu a mířily dále směr obec Niegowa a měly jsme pokračovat směr Trzebniów, jenže...jenže občas člověk zvolí špatný směr, jde dál a dál asfaltovou cestou jen co noha nohu mine, kouká do dáli, kdy už se vynoří ta správná cedule...ale pak se ocitne na křižovatce, kterou nečekal...zamyšleně kouká do mapy, tváři se překvapeně, kde se stala chyba a pak navrhne jedinou alespoň trochu vhodnou možnost: "Co kdybychom si cestu trochu zkrátily, pomalu se stočily zpět k autu a přejely ještě na jiné zajímavé místo, kde ještě zvládneme jeden odpolední kratší výletek?" A ono to prostě většinou projde a ještě obcházíme další krásné skalky a zříceninu u vesnice Łutowiec a brzy se ocitáme na startu naší trasy. Přemístily jsme se do obce Złoty Potok, ve které jsme si udělaly ještě kratší cca 8 km výlet v okolí - kolem rybníků, jeskyně a skal a završený výborným pstruhem přímo u břehu rybníka Amerykan :-). Po cestě zpátky do Žarek jsme se zastavily ještě na zříceninu Ostrężnik. Takže i když se člověk tak trochu ztratí, resp. si trasu v průběhu dne rozmyslí, tak celkový dojem z daného dne může být nakonec skvělý. Mapa - sobota ztrát a nalézání.

Neděle - objevení místa, které se ihned zapsalo do kategorie srdcovka - Olsztyn.

Jedná se o obec nad kterou bdí rozsáhlá zřícenina, člověk k ní kráčí po cestě vykládané kamením z moře se zkamenělinami trilobitů, loděnek a jiných mořských živočichů. Vystoupá k muži v malém karavanu, který si řekne o drobný peníz za vstup ke zřícenině (jeho druhou prací bylo zřejmě pasení ovcí pod hradbami, které tvořily početné stádo) a člověk se už jen může procházet po hradbách, kde se psala Polská historie...a když člověka hradby omrzí, trochu si odstoupí dále, rozhlídne se a jen si vybere, ke které skalce se vydá, neboť je zřícenina z každé světové strany obklopena několika skalkami, které jsou dosti využívané horolezci...ale my si jen tak lehly poblíž jedné do trávy a koukaly na oblohu...odpočívaly...svačily...a snažily se zapomenout, že je neděle a budeme se brzy muset vydat na cestu k domovu. Ale to ještě nebylo z tohoto výletu vše, ještě jsme si zajely do blízkého města Čenstochová, kde jsme prošly hlavní ulicí až k jednomu z nejvýznamnějsích církevních míst Polska, kde působil i papež Jan Pavel II. Jasna Góra

mapa - 3. den

Fotogalerie - PL-BYTOM-06.05.2016

Fotogalerie - PL-OLSZTYN,Orlí hnízda-07.05.2016

Fotogalerie - PL-CZESTOCHOWA-08.05.2016