Krakow, Krakow, Krakow...

Krakow - oficiální stránky města

Naše první společná cestovatelská pouť po Vánočních trzích a samozřejmě, že byla tradice započata v Polsku (jak jinak taky) :-)

A tak jsme v pátek po práci vyrazily...Andy, Renča a Kačka naskákaly do hondičky a vzhůru do Krakowa. Cesta byla rychlejší, než jsme vůbec předpokládaly, stihly jsme kávičku a občerstvení v obchoďáku v Kędzierzyn-Koźle a brzy jsme se napojily na dálnici, která nás dovedla až do samého Krakowa. Už jen zbývalo postát hodinku v koloně v samotném městě a konečně jsme dorazily na naše ubytování - Home in Krakow Silvio's Apartments. Rychle jsme se vybalily a už nás to táhlo do města na první prohlídku polských vánočních trhů.

Nevím jak ostatní, ale já už chvíli po procházení městem věděla, že se Krakow stane jedním z měst v kategorii "srdcovka"...navíc pod vlivem osvětlení, vánoční atmosféry, vonícího svařáku, chutnajícího chlebu se šmelcem...všechno to přispělo k jeho neodolatelnosti. A to jsme viděly teprve kousek...

mapa - 1. den

Sobotní výlet byl naplánován do nedaleké vesnice Wieliczka, neboť už dlouhé roky slýchávám o krásných solných dolech v Polsku :-) a přišel ten pravý čas je prozkoumat, když jsme tak blízko: solné doly Wieliczka. Je dobré přijet do Wieliczky ráno, neboť i v prosinci se tvoří na vstup dlouhé fronty, jsou objednané celé skupiny na prohlídku, ale dostanete se do dolů i individuálně a dokonce, když si připlatíte, tak můžete vyslechnout průvodní slovo i v češtině. My se snažíme jezdit nízkonákladově a polštině ještě docela rozumíme, takže jdeme s polskou skupinou :-). Sejdeme spoustu schodů, procházíme tunely, fotografujeme, posloucháme výklad a obdivujeme kapli celou vytesanou v soli, obřadní místnost, kde je možné uspořádat svatbu, či jinou oslavu, nakupujeme suvenýry a po pár hodinkách se dostáváme na denní světlo, mžouráme do sluníčka jako krtci a přemáhá nás pocit, že je něco nedobrého na tom, že se blíží čtvrtá hodina a my neměly ještě ani oběd. Tak zamíříme do centra obce a brzy najdeme útulnou "Pierogarnu", kde jsme jako obvykle vybraly tři druhy jídla a talíře kolovaly po stole, ať vyzkoušíme všecko :-) Mapa - 2. den.

Wieliczku jsme nechaly za zády a jako správné ženské jsme vtrhly do prvního obchoďáku, který jsme v Krakowě potkaly...(další část dne by byla zejména pro pány nudná, tudíž další cca čtyři hodiny ponechávám bez popisu). Večer jsme se opět vydaly na rynek na trhy, zapadly jsme do čokoládovny a oddávaly se ochutnávkám kávy a sladkostí, vždyť poslední krakowský večer si musíme užít.

Neděle - návštěva zámku v Krakowě - Zamek Królewski na Wawelu.

Rozsáhlý zámecký komplex zalitý zimním sluncem přímo vybízel k nedělním procházkám a nemohly jsme jinak, než si celou tu krásu pořádně užít... několik kilometrů jsme nachodily, zimní sluníčko nám opálilo tváře, stavily jsme se samozřejmě i na kávičku, pochodily ještě po městě a pak už jsme se vydaly domů. Však za rok budou taky Vánoce a zase někam pojedeme...slibuji :-)

Fotogalerie - PL-KRAKOW-Vánoční advent 2015